Gwiazdkowe prezenty dla fotografa

Jeśli tylko mamy takiego (lub taką) wśród bliskich, z pewnością regularnie przychodzi nam na myśl, by ucieszyć go fotograficznym prezentem. Z prezentami gwiazdkowymi jest jednak problem, gdyż – zgodnie z tradycją – powinny być one niespodziankami. Nie można więc pomysłu na prezent konsultować z prezentobiorcą, a często w naszym otoczeniu brak innego fotografa, który mógłby pomóc.

Zdarza się, że znamy marzenia osoby, którą chcemy obdarować. Ba, czasem nawet owe marzenia nie rozwalają naszego budżetu. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że zakup wiąże się ze sporym ryzykiem. Ten „polar” (cokolwiek to znaczy) miał być 72 mm, więc jak kupię 77 mm to chyba będzie lepszy, prawda? 17–55/4, to chyba prawie to samo co 17–55/2,8, czyż nie? No właśnie, to nie to samo, czasami bardzo nie to samo. Ryzyko wpadki jest spore. Jeśli już więc decydujecie się na „branżowy” prezent, poszukajcie czegoś mniej konkretnego, jakiegoś uniwersalnego fotograficznego akcesorium, drobiazgu, czy też gadżetu. Czegoś co, nawet jeśli teraz obdarowanemu się nie przyda, będzie jak znalazł za jakiś czas. Albo przynajmniej pozostanie miłą pamiątką.
Zebrałem dla was kilka pomysłów na tego typu prezent. Pomysłów, bo bez podawania konkretnych marek, producentów, czy też nazw sklepów, gdzie można te prezenty kupić. Pomysłów, bo to nie tyle podpowiedzi co kupić, a wokół jakich zagadnień / produktów warto się poruszać, by wyszukać coś, co ucieszy waszego fotografa.

Zacznę od standardu, czyli kubka udającego obiektyw. Prezent od dawna modny, a przez moich znajomych używany na dwa sposoby. Przez jednych dlatego, że lubią oni sprzęt danego producenta. Inni wręcz przeciwnie: popijają kawę z „obiektywu” konkurencji, twierdząc że do niczego innego się ta optyka nie nadaje. Oferta tych kubków jest bardzo szeroka. Od zwykłych plastikowych (w których wygodnie trzymać też można długopisy na biurku), poprzez takie ze stalową wkładką, kubki termiczne, aż do ceramicznych – często z uchem. Do koloru, do wyboru, choć przyznaję, że trudno znaleźć „obiektywy” inne niż Canona i Nikona. I jeszcze jedno: zwróćmy uwagę, jak wygląda opakowanie kubka. Poszukajmy takiego, które naśladuje opakowanie prawdziwego obiektywu. Pierwsze wrażenie też się przecież liczy. Zwłaszcza gdy karton dociążymy zgodnie ze specyfikacją obiektywu ;-)

Pomysł numer dwa, to pendrive zamknięty w jakimś fotograficznym kształcie: miniaturce aparatu, obiektywu, kasecie filmu… Tu już łatwiej o znalezienie prezentu dla użytkownika sprzętu Sony, Olympusa, czy Fuji. Pamiętajmy o jednym: jeśli ten pendrive ma być użyteczny, powinien być jak najbardziej pojemny. Im więcej tym lepiej, a absolutnym minimum jest kilka gigabajtów.

Pomysł trzeci, to „fotograficzne” zegary i zegarki. Mogą to być oficjalne gadżety producenta sprzętu foto – jak w przypadku tego biurkowego, czy też półkowego zegara Nikona. Ale częściej pojawiają się zegarki z elementami konstrukcji, czy też grafiki nawiązującymi do fotografowania. Naręczny zegarek widoczny po lewej jest świetnym tego przykładem. Liczby widoczne na cyferblacie zostały ograniczone do tych, które reprezentują pełne działki przysłony. Stąd dokładnie oznaczone godziny 2:48 i 5:36. Komuś to przeszkadza? Fotografom na pewno nie!

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Tymi zegarkami zbliżyłem się do tematu biżuterii, więc pójdę dalej w tę stronę. Spinki do koszuli w formie miniaturek aparatów, czy też pokręteł czasów naświetlania, to dość popularny prezent. I warto z tego pomysłu skorzystać, oczywiście jeśli fotograf nosi „spinkowe” koszule. Opcją są wszelkiego rodzaju bransoletki. Ale znowu: pod warunkiem, że fotograf taką biżuterię będzie nosił. Wersji bransoletek jest wiele, prezentuję taką nawiązującą kształtem i czcionką do pierścienia przysłon NRDowskiej optyki sprzed pół wieku. A jeśli ktoś woli wzornictwo z drugiej strony Żelaznej Kurtyny, przedstawiam spinki wykonane na wzór pokrętła czasów Leiki. Jednak są one dystrybuowane przez oficjalny jej sklep, więc przy zakupie nie obędzie się bez wyłożenia sumy rzędu tysiąca euro.

A może coś konkretniejszego, co naprawdę może się przydać podczas robienia zdjęć? Na przykład mały statyw stołowy? Powinien on być na tyle nieduży, by łatwo go było nosić w kieszeni, ale na tyle spory, by mógł służyć za stabilną podstawę dla aparatu. Tu odejdę od „zasady pomysłu” na rzecz konkretu. Chciałbym zaprezentować statyw Manfrotto Pixi Mini, który ostatnio miałem okazję poznać: kilogram udźwigu, zintegrowana głowica kulowa odblokowywana przyciskiem, kilka wersji kolorystycznych. Plus bardzo sensowna cena na poziomie wysokich kilkudziesięciu złotych. Jest też wersja Evo z lekko wydłużającymi się nóżkami, ale jej nie polecam. Według mnie to już przerost treści nad formą.

Jeśli statyw nie pasuje na prezent, proponuję rękawice przystosowane do fotografowania poprzez możliwość odsłonięcia końców kciuka i palca wskazującego. Prezent jak najbardziej na miejscu o tej porze roku. Odmian tego typu rękawiczek jest mnóstwo. Od takich, które naśladują zwykłe „cywilne” i nie wyróżniające się rękawiczki wełniane, poprzez typowe rękawiczki do fotografowania na zimnie, aż po wyrafinowane wersje kombinowane, sprawdzające się gdy fotografujemy uprawiając sporty zimowe.
Tyle moich pomysłów i podpowiedzi. Wybierzcie coś z nich, wyszukajcie w Internecie, przejrzyjcie oferty sklepów, gdzie te produkty znajdziecie. Może traficie na coś innego, bardziej pasującego na prezent dla waszego fotografa… Do świąt jeszcze trzy tygodnie. Jest czas, by spokojnie poszukać w sieci, zastanowić się, wybrać i zamówić. Powodzenia!

Na moim blogu ostatnio opublikowałem także:

Zapraszam serdecznie!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji Prezentownik Fotoblogii - najlepsze pomysł na prezent dla fotografa Adobe Photoshop CC 2015 (jesień) - nowości okiem fotografa Gdy miłość jednych rodzi nienawiść u innych - historia zdjęcia roku autorstwa Madsa Nissena Naukowe podejście do portretów Namiot bezcieniowy w wannie Metoda na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i małej blendy Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć? Co wybrać za 1000 zł? [część 2.] Trzy Tygodnie Mody, trzy europejskie stolice mody, jedna historia fotografii Tomasza Lazara Reklama fotografa w sieci - co warto wiedzieć?