Szczegóły mylą, szczegóły radują – postscriptum, niestety

Rok temu opublikowałem na blogu tekst o moich pomyłkach w interpretacji znanych powszechnie obrazów. Zacząłem od słynnego zdjęcia Jamesa L. Stanfielda przedstawiającego profesora Religę. Myślałem, że było to zdjęcie po udanej operacji, chociaż atmosfera tego zdjęcia była tak przygnębiająca, że przez lata, nie znając kontekstu, byłem przekonany o negatywnym efekcie operacji. Teraz wyszło na jaw, że niestety miałem trafne przeczucia.

© James L. Stanfield / National Geographic

Niedawno, z niemałym zdziwieniem zobaczyłem zapowiedź reportażu w Ekspresie Reporterów, gdzie prowadzący prezentując to zdjęcie, powiedział o nieudanej operacji. Ale numer – pomyślałem – ich też zmyliło! Obejrzałem ten reportaż. Wyszło – niestety – że na początku miałem rację. Zdjęcie zostało wykonane tuż po operacji, która nie skończyła się sukcesem. Pacjent na stole nie żyje, a prof. Religa jest przygnębiony, a nie tylko zmęczony.

Moim okiem: szczegóły mylą, szczegóły radują

Wreszcie, z ogromnym opóźnieniem, obejrzałem film Bogowie. I przypomniałem sobie moją reakcję na słynne zdjęcie wykonane w 1987 r. przez fotografa…

Skąd więc powszechna opinia, że operacja była udana? Zapraszam do obejrzenia tego reportażu – link poniżej. Jeśli nie macie 10 minut na obejrzenie całości, zobaczcie samą zapowiedź, a potem przewińcie do 5:20, gdyż tam dokładnie opisano sytuację na sali operacyjnej w momencie wykonywania zdjęcia.

Myślę, że ten film ostatecznie wyjaśnia, iż przekaz, który dotychczas szedł w świat, był błędny. Żyjący pacjent, pan Tadeusz Żytkiewicz, na filmie już nie pozuje razem ze słynnym zdjęciem. Pewnie teraz wie, że to nie on jest na nim widoczny. Nieprawdziwa okazuje się też informacja podawana w niektórych publikacjach, a najprawdopodobniej pochodząca od fotografa, że udane były obie operacje przeszczepu wykonane tego dnia.

Z jednej strony przykro, z drugiej cieszę się, że intuicja jednak mnie nie zawiodła. I tylko boję się znowu pojechać do Luwru i spojrzeć na Tratwę Meduzy. Czy tam na horyzoncie, zamiast żagla, nie zobaczę białego obłoku albo samotnej mewy?

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Radosław Sikorski i „Prochy Świętych". Historia niezwykłej fotografii nagrodzonej w konkursie World Press Photo Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko. Historia ze śmiercią w tle Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu? "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? To zdjęcie zna chyba każdy. Oto niezwykła historia fotografii pociągu z dworca Montparnasse Czy władza może zjednoczyć naród? Nowy album Mariusza Foreckiego Zamarznięty Nowy Jork wygląda jak impresjonistycznym obrazie Atak na USS Enterprise w 1942 roku, czyli historia zdjęcia, które nie jest zdjęciem One last ride - historia pamiętnej fotografii Lwie serce z Iraku i nagroda Pulitzera z Ameryki Histeryczny pocałunek, czyli prawdziwa wersja historii znanego zdjęcia Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Igor Oleś o "Bezmiarze" [cz. III] Historia zdjęcia z jedną z największych tragedii w historii piłki nożnej w tle Zdjęcie z likwidacji getta warszawskiego, które stało się fotoikoną stolicy Historia przejmującego zdjęcia dziewczynki, która poddała się na widok aparatu Radioaktywna historia „Radium Girls" Biegnący w deszczu. Historia pewnego zdjęcia Głodująca i umierająca trójca z Zairu. Historia mocnego zdjęcia Krzysztofa Millera Najpiękniejsze samobójstwo w historii Frymografia: mgliście i przejrzyście Roman Polański po śmierci żony na pamiętnym zdjęciu