Nikon wyciął doskonały numer - miały być 3 jednocalowe kompakty, nie będzie żadnego

Już byliśmy w ogródku, już się witaliśmy z gąskami… i klapa! Nikon ogłosił, że gąski, choć zapowiedziane oficjalnie już niemal rok temu, nie objawią się w realu. Gąski były, znaczy miały być, trzy: DL18-50, DL24-85 i DL24-500. Trzy jednocalowe kompakty wyposażone w wielce ciekawe obiektywy, odpowiedniki małoobrazkowych 18-50 mm f/1.8-2.8, 24-85 mm f/1.8-2.8 i 24-500 mm f/2.8-5.6.

Wszystkie trzy aparaty mogły być bardzo ciekawe, szczególnie pierwszy z nich — DL18–50. Tak szerokiego obiektywu nie miał dotychczas żaden kompakt, a w tym wypadku optyka byłaby bardzo jasna, do tego wsparta 1-calową matrycą.

Z kolei DL24–85 mógłby się stać konkurentem dla dotychczasowych władców segmentu, czyli rodziny Sony RX100. Natomiast DL24–500 miał szansę powalczyć z Sony RX10 III i Panasonikiem FZ2000. Do tego wszystkie one wyposażone były (przepraszam: miały być) w świetny autofokus wzięty z Nikonów 1.

Niestety, nic z tego. Nie będzie konkurencji, nie będzie walki, nie będzie zdobywania rynku. Opublikowane dziś oficjalne oświadczenie firmy mówi o nieopłacalności przedsięwzięcia, związanej z wyższymi niż spodziewane kosztami produkcji aparatów oraz tendencji spadkowej w sprzedaży kompaktów.

Pierwsza z przyczyn nie budzi u mnie zastrzeżeń, gdyż chodziły słuchy o problemach z dopracowaniem procesora obrazu i jego oprogramowania. Jednak prognozowane problemy ze sprzedażą tych aparatów zupełnie do mnie nie przemawiają. To nie miały być kompakty, jakich mnóstwo widzimy w sklepach.

To przecież modne obecnie cyfrówki z dużymi matrycami – dwie kieszonkowe, jedna z jeszcze modniejszym superzoomem. Do tego, DL18–50 nie miałby żadnego konkurenta, a za jego zakres zooma i światło fotografowie byliby gotowi płacić sporą kasę i jeszcze całować Nikona w rękę.

Nie rozumiem decyzji Nikona. No, chyba że z jego finansami jest już tak źle, że rezygnuje z przedsięwzięć bez 100-procentowej pewności powodzenia. Obym się mylił!

Zobacz również: Wideotest Nikona D600

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Najpiękniejsze zdjęcia konkursu "Świeć się z Energą" Getty Images rozpoczęło konkurs na płatny staż dla pań kochających zdjęcia sportowe W wieku 80 lat odszedł Lino Manfrotto – człowiek, który zrewolucjonizował świat akcesoriów fotograficznych Szlakiem cerkwi z Tokiną - warsztaty fotograficzne w Bieszczadach Kendall Jenner pojawia się ponownie w świecie fotografii z 72-stronnicowym edytorialem Bergger Pancro400 to nowy czarno-biały negatyw na rynku z unikatową emulsją Chcecie uzyskać DxO OpticsPro 9 Elite za darmo? Oto, jak to zrobić Lexar Professional x3500 CFast 2.0 512 GB - pół terabajta danych na jednej karcie GoPro przywraca do sprzedaży swojego drona Karma. Czy tym razem będzie lepiej? Tokina 70-200 mm f/4 PRO FX - cena spada o 600 złotych Jollylook to ekologiczny kartonowy aparat natychmiastowy w stylistyce retro Koniec z Adobe Creative Suite CS6. Co będzie z Lightroomem? Agencja kosmiczna NASA opublikowała najbardziej szczegółowe zdjęcie pierścieni Saturna w historii Noworoczne działania House of Retouching - następne szkolenia, branżowe nowości Zaskakujące wyniki badania wykazują, że już selfie może stać się przydatnym narzędziem dla każdego Bawiło Was zdjęcie Trumpa? Oficjalny portret prezydenta Brazylii jest jeszcze gorszy Już niedługo zobaczymy najlepsze zdjęcia koncertowe w warszawskiej Progresja Cafe Broncolor Gen Next to konkurs dla młodych fotografów kreatywnych. Do wygrania sprzęt za 24 000 dolarów Nowy algorytm Google ma bezstratnie zmniejszać rozmiar plików zdjęć w sieci o 75% Pierwszy oficjalny portret Prezydenta Trumpa został wykonany 10-letnim aparatem Yolocaust to selfie na szczątkach ofiar holocaustu. Mocna seria zdjęć obnażająca brak szacunku dla ludzkiej tragedii Harvard opublikował swój kurs fotografii za darmo w Internecie Lily miał zrewolucjonizować rynek dronów. Skończył, zanim wszedł do produkcji

Popularne w tym tygodniu:

Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu! Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!